Manastirea Sireti - Noutati  Printati aceasta pagina    
 
    RO | EN | DE | RU    
 

Noutăţi

Hirotesie întru arhimandrit pentru viețuitorii sfintei noastre mânăstiri

publicat pe 08 ianuarie 2019

Astăzi, 8 ianuarie 2019, în o doua zi a praznicului Nașterii Domnului, la recomandarea Preacuviosului părinte Arhim. Porfirie, starețul sfintei noastre mânăstiri, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a hirotesit întru arhimandrit pe Preacuvioșii Ieromonahi Mihail și Serafim.

Hirotesia a avut loc în paraclisul palatului Mitropolitan din Chișinău.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir ne-a felicitat cu Sărbătoarea închinată Nașterii Mântuitorului Hristos deasemenea și cu Sărbătoarea de astăzi - Soborul Maicii Domnului: „... căci am întâmpinat cu drag această sărbătoare și L-am preaslăvit pe Hristos – Cel născut în ieslea Betleemului, în catedrale, în biserici și mânăstiri. Asemenea magilor de la răsărit care I-au adus daruri Mântuitorului Hristos ne-am gândit să venim și noi cu daruri, la raportul părintelui Stareț al Sfintei mânăstiri Sireți, unul dintre aceste daruri este că astăzi pe doi dintre părinții mânăstirii ieromonahii Mihail și Serafim să-i avansăm la rangul de arhimandrit ceea ce cu drag facem și sperăm că și în viitor vor fi slujitori cinstiți, adevărați și sârguincioși Bisericii noastre Ortodoxe din Moldova”.
 
loc. Sireţi, r. Străşeni
tel. 0-237-71705