Manastirea Sireti - Noutati  Printati aceasta pagina    
 
    RO | EN | DE | RU    
 

Noutăţi

Mesajul Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove în legătură cu incendiul la Catedrala Notre Dame din Paris

publicat pe 17 aprilie 2019

Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a transmis astăzi un mesaj de solidaritate cu poporul francez, în legătură cu incendiul de la Catedrala Notre Dame din Paris, care a avut loc în seara zilei de 15 aprilie 2019.

Arhiepiscopului de la Paris, Michel Opet

Înaltpreasfinția Voastră !

Am primit cu adâncă întristare vestea focului devastator care a distrus acoperişul Catedralei Notre Dame din Paris și altarul venerat al Bisericii Romano-Catolice din Franța, monument religios, istoric și arhitectural de valoare inestimabilă, simbol al creștinismului european, cunoscut în întreaga lume și vizitat în fiecare an de milioane de pelerini și turiști.

Ne exprimăm profundul regret, dar  și solidaritatea cu poporul francez, greu încercat în aceste zile de o mare pierdere adusă unui simbol spiritual național şi internaţional.

Ne rugăm Bunului Dumnezeu să ajute la înlăturarea cât mai grabnică a  consecințelor incendiului și ne dorim ca această Catedrală, simbol al Europei creştine, să fie restaurată cât mai curând, cu ajutorul tuturor, în calitate de patrimoniu religios şi cultural universal.

Cu dragoste întru Hristos

+  VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove
 
loc. Sireţi, r. Străşeni
tel. 0-237-71705