Manastirea Sireti - Noutati  Printati aceasta pagina    
 
    RO | EN | DE | RU    
 

Noutăţi

Comunicat

publicat pe 28 iulie 2021

Comunicat

În urma știrilor apărute la Televiziunea Națională în cadrul emisiunii „Mesager” și anume „Scandal la Mănăstirea Sireți!" din data de 23.07.2021, Sfânta Mănăstire Sireți vine cu următoarele precizări: 1. Cet.Tofan Petru a primit de la Primăria Sireți prin decizie legală o suprafață de 12 ari ca loc pentru casă, iar Mănăstirea Sireți un lot de 39,6 ari conform actelor cadastrale. Cet. Tofan în mod abuziv a mutat hotarul în favoarea lui de mai multe ori, astfel însușindu-și 2 ari mai mult decât prevăd actele. În urma constatărilor cadastrale făcute la solicitarea sa, s-a dovedit că în realitate cet. Tofan Petru deține 14,5 ari iar Mănăstirea Sireți 38 ari, mai mult decât atât conform planului avizat de arhitectorul raional, casa cet.Tofan Petru era construită la 2 metri de la hotar, acum în realitate intre casa cet.Tofan Petru și Mănăstire sunt 4 metri, deși casa este construită înaintea de construcția Mănăstirii. Pentru orice om de bună credință comentariile sunt de prisos. 2. În cazul Cet. Heghea Nicolae, care de fapt este instigatul lui Tofan Petru, este arhicunoscut locuitorilor satului Sireți, de asemenea prin faptele și comportamentul său. Precizăm că am cumpărat depozitul și cele 2 beciuri istorice ce au aparținut până în 1956 parohiei Sireți și anume, Preotului Constantin Prodan, de la cet. Poiată Dionisie, iar terenul aferent construcțiilor de la Primăria Sireți. Obiectele ce au aparținut cet.Heghea Nicolae și a dovedit cu acte și le-a ridicat în prezența Poliției, autorităților publice, și a membrilor consiliului parohial, întocmind cu această ocazie, o recipisă semnată de cet. Heghea Nicolae și contrasemnată de Inspectorul de sector, pe care ulterior a contestat-o în istanță. Metalul uzat rămas din perioada U.R.S.S aparține cotașilor, cetățeni ai satului Sireți care l-au cedat Bisericii din dorința proprie. Considerăm că articolul apărut la emisiunea Mesager reflectă doar frustrările acestor 2 personaje și nicidecum realitatea care este arhicunoscută autorităților publice locale, raionale și cetățenilor satului Sireți. Mai mult considerăm că apariția acestei știri în timpul procesului judiciar nefinisat fiind partinitoare și constituie o încălcare legală. Sfânta Mănăstire Sireți P.S Îndemnăm credincioșii parohiei Sireți să distribuie acest comunicat ! Vă mulțumim!
 
loc. Sireţi, r. Străşeni
tel. 0-237-71705