Manastirea Sireti - Noutati  Printati aceasta pagina    
 
    RO | EN | DE | RU    
 

Nachrichten

24 mai 1999 - 24 mai 2009

publicat pe 24 mai 2009

10 ani de la înfiinţarea Sfintei Mănăstiri Sireţi

La 24 mai 1999 s-a pus piatra de temelie a Mănăstirii Sf.M.Mc. Iacov Persul, din iniţiativa şi purtarea de grijă a trei monahi care formau comunitatea la acea vreme, Protos. Porfirie, Ierom. Teodor şi Ierod. Natanael. Iar în prima lună de la începere li s-a adăugat Prot. Mihail Cazacu. Lucrul a fost anevoios, uneori foarte greu, dar cu ajutorul Sfinţilor ocrotitori, prin susţinerea şi încurajarea Părintelui Mihail, cu truda binecredincioşilor creştini din Sireţi Dumnezeu a lucrat iar astăzi la împlinirea a zece ani, ispitele şi greutăţile au rămas în urmă, iar nădejdea, credinţa şi dragostea se sălăşluiesc în Sfântul lăcaş monahicesc de la Sireţi. Printr-o coincidenţă binecuvântată tot într-o zi de 24 mai 2005, s-a pus temelia Bisericii Buneivestiri din Mănăstirea Sireţi. Astăzi, duminica orbului, s-a săvârşit Sfânta Liturghie de către slujitorii Sfintei Mănăstiri Sireţi sub protia Stareţului ei, Arhim. Porfirie. După Sfânta Liturghie s-a săvârşit un TeDeum de multumire.
 
loc. Sireţi, r. Străşeni
tel. 0-237-71705