La Moscova a fost asasinat Părintele Daniil Sîsoev

publicat pe 24 noiembrie 2009

În seara zilei de 19 noiembrie, în jurul orei 23.00, în Biserica „Sf. Toma" din Moscova au fost atacaţi parohul Sfântului Locaş, Părintele Daniil Sîsoev şi regentul Vladimir Strelibiţkii.

Din cauza rănilor provocate de o armă de foc, Părintele Daniil a murit iar Vladimir Strelbiţkii este internat în spital cu răni grave.

Scurtă biografie

Daniil Alexeevici Sîsoev s-a născut la 12 ianuarie 1974 la Moscova, în familia unor pedagogi.
La 3 ani a fost botezat şi din copilărie a făcut ascultare la mai multe Biserici din Moscova şi din regiune.

Odată cu absolvirea Seminarului, diaconul Daniil Sîsoev a fost numit clreic la Biserica „Adromirea Maicii Domnului". Începând cu luna septembrie a anului 1995 a fost profesor la gimnaziul Ortodox „Iasenevo".

În 2001 a fost ridicat în treapta de Iereu, slujind în Biserica „Sf. Apostoli Petru şi Pavel" din Iasenevo.

Preotul Daniil Sîsoev era binecunoscut pentru activitatea sa misionară şi acţiunile de catehizare, fiind autorul mai multor cărţi şi articole.

Sursa: www.patriarchia.ru