Manastirea Sireti - Noutati  Printati aceasta pagina    
 
    RO | EN | DE | RU    
 

Nachrichten

23 noiembrie 2009 - Înmormântarea Părintelui Daniel Sâsoev

publicat pe 24 noiembrie 2009

23 noiembrie 2009, in biserica "Sf. Ap. Petru şi Pavel" din Iasenevo, s-a săvârşit slujba înmormântării părintelui Daniil Sâsoev.

Părintele a fost un misionar al bisericii ortodoxe ruse care a intrat în polemică deschisă ce sectele şi în special cu musulmanii fiind cunoscut ca un aprig apărător al ortodoxiei. Uciderea sa a fost atribuită musulmanilor pentru stilul caracteristic al acestui omor, însă patriarhul bisericii ruse Chiril a insistat să nu se facă învinuiri înainte de timp. Deasemenea mai mulţi lideri ai diferitor confesiuni au condamnat actul de ucidere a preotului ortodox, spunînd că nici un om credincios nu ar putea face acest lucru indiferent de religia confesată, pentru că omorîrea unui om este un păcat foarte grav.

Întru fericită adormire, dă, Doamne, veşnică odihnă adormitului robului Tău,  Preotul Daniel, şi-i fă lui veşnică pomenire. Amin.
 
loc. Sireţi, r. Străşeni
tel. 0-237-71705