Manastirea Sireti - Noutati  Printati aceasta pagina    
 
    RO | EN | DE | RU    
 

News

27 noiembrie/10 decembrie - Prăznuirea Sf.M.Mc. Iacov Persul

publicat pe 10 decembrie 2009

Sf. Iacov Persul - Ocrotitorul ceresc al Sfintei Mănăstiri Sireţi

Sfântul Iacov s-a născut în cetatea persană Elapa (sau Vilat) din părinţi creştini, a fost crescut întru Sfânta Credinţă Creştină şi s-a căsătorit cu o femeie creştină. Regele persan Yezdegherd l-a îndrăgit pe Iacov pentru aleasa lui ţinută, educaţia strălucită şi marile lui calităţi diplomatice şi personale şi l-a făcut curtean al palatului său. Înşelat de măgulirile regelui, Iacov a uitat de sine şi a început să aducă necurate jertfe idolilor, asemenea regelui, care era păgân. Aflând aceasta mama lui şi soţia lui, i-au trimis o scrisoare lungă şi îndurerată în care îl plângeau ca pe un apostat, ca pe un om care duhovniceşte este deja mort. Cu toate acestea, încheind scrisoarea, ele îl implorau să se întoarcă la Hristos, cât încă mai are suflare în trup. Mişcat profund de această scrisoare, Iacov s-a pocăit cu amar, apoi a mers înaintea regelui şi întregii curţi, s-a lepădat de idolatrie, şi şi-a mărturisit cu vitejie credinţa creştină întru care a fost născut şi cu dragoste crescut, de care el nu vrea să se mai lepede pentru nimic în lume. Înfuriat, regele l-a osândit la moarte prin chinuri cumplite. El urma să fie tăiat cu încetul în bucăţele, până când avea să moară lent. Călăii au executat porunca păgânescului rege, începând să taie mădularele sfântului, cu încetul: mai întâi degetele de la mâini şi picioare, apoi gambele şi braţele, apoi umerii, iar la urmă capul. La fiecare mutilare, sfântul mulţumea cu lacrimi Domnului că îi primeşte pocăinţa lui, dăruindu-i astfel de mucenicească moarte. Din rănile lui ieşea bună mireasmă de chiparos. Astfel şi-a spălat acest minunat sfânt păcatul lepădării, înfăţişându-se cu sufletul înaintea Domnului Hristos Dumnezeu, întru Împărăţia Cerurilor. Sfântul Iacov Persul a luat mucenicia la anul 421.

Sfânta noastră Mănăstire prăznuieşte astăzi pe ocrotitorul ei, Sf.M.Mc. Iacov Persul. Cu această ocazie s-a săvârşit Privegherea, Acatistul Sfântului Mucenic iar Sf. Liturghie s-a săvârşit în Biserica ce-i poartă hramul de către Preacuviosul Părinte Natanael înconjurat de clericii Sfintei Mănăstiri, începând cu ora 24:00, iar la orele 9:00 în Biserica Buneivestiri s-a săvârşit Sf. Liturghie de către Stareţul Sf. Mănăstiri, Arhimandritul Porfirie înconjurat de către un sobor de preoţi.

Imagini de la Sf. Liturghie savârşită în Biserica Sfântului Iacov Persul:

Imagini de la Sf. Liturghie savârşită în Biserica Bunevestiri:

Sfântul Mare Mucenic Iacov Persul în Iconografie:
 
loc. Sireţi, r. Străşeni
tel. 0-237-71705