Marele praznic al Botezului Domnului, sărbătorit în Patriarhia Ierusalimului

publicat pe 19 ianuarie 2010

Astăzi, 19 ianuarie 2010, Patriarhia Ierusalimului, alături de Biserica Rusă, Biserica Serbiei, Biserica Georgiei şi Muntele Athos, sărbătoreşte marele praznic al Botezului Domnului.

Ieri, 18 ianuarie, în Ajunul Botezului Domnului, a avut loc, conform tradiţiei Bisericii Ierusalimului, slujba Sfinţirii celei Mari a Apei, la râul Iordan. În jurul amiezii, în dreptul locului cunoscut sub numele de Kaser al-Yahud, de la râul Iordan, identificat drept locul unde a fost botezat Mântuitorul nostru Iisus Hristos de către Sfântul Ioan, erau adunaţi în jur de 3000 de credincioşi din întreaga lume ortodoxă. Într-un foişor special amenajat lângă râul Iordan, Sanctitatea Sa Teophilos al III-lea, Patriarhul Ierusalimului şi a toată Palestina, înconjurat de sinodul episcopilor, a săvârşit slujba Sfinţirii celei Mari a Apei. Potrivit tradiţiei, această slujbă a fost urmată de aruncarea unei sfinte cruci în apele Iordanului, după care credincioşii prezenţi au putut să ia fiecare din apa cea sfinţită.

Ambele maluri ale râului Iordan, cel israelian şi cel iordanian, erau pline de credincioşi ortodocşi, participanţi la slujba acestui mare praznic. Dintre pelerinii prezenţi făcea parte şi un număr foarte mare de credincioşi români, pelerini în Tara Sfântă sau vieţuitori, studenţi şi muncitori veniţi la Locurile Sfinte. În apropierea locului unde a avut loc această slujbă se află şi ruinele vechiului Aşezământ românesc de la Iordan. Sfârşitul slujbelor a fost încununat de o ploaie bogată, ceea ce reprezintă, pentru aceste locuri, o adevărată binecuvântare cerească, încununare a rugăciunilor credincioşilor adunaţi cu prilejul acestui praznic.

Conform rânduielilor stabilite în vechime, după terminarea rânduielii ortodoxe de sărbătorire a praznicului Botezului Domnului, a urmat rândul creştinilor etiopieni de a săvârşi slujba de sfinţire a apei, potrivit ritului lor. Aceştia, de asemenea, au venit într-un număr foarte mare, pentru a prăznui Botezul Domnului.