Manastirea Sireti - Noutati  Printati aceasta pagina    
 
    RO | EN | DE | RU    
 

Noutăţi

24 mai 1999 - 24 mai 2010

publicat pe 24 mai 2010

11 ani de la înfiinţarea Sfintei Mănăstiri Sireţi

La 24 mai 1999 s-a pus piatra de temelie a Mănăstirii „Sf.M.Mc. Iacov Persul”, din iniţiativa şi purtarea de grijă a trei monahi care formau comunitatea la acea vreme: Protos. Porfirie, Ierom. Teodor, şi Ierod. Natanael.

La scurtă vreme, acestei obşti monahale se alătură Protoiereul Mihail Cazacu, care cu sprijinul şi încurajarea sa, dar şi cu purtarea de grijă a lui Dumnezeu, au făcut ca nou-înfiinţata mănăstire, să înflorească pentru că nu s-au ridicat doar ziduri, dar s-a lucrat şi în ogorul Domnului, semănând credinţa între enoriaşi, ceea ce la început părea un vis frumos.

Au existat greutăţi în decursul acestor ani, ispite atât din partea celui viclean cât şi din partea oamenilor, dar tânăra obşte de la Sireţi a înaintat cu ajutorul Sfinţilor ocrotitori, prin susţinerea Pr. Mihail şi ale binecredincioşilor creştini din Sireţi.

În decursul acestor ani, comunitatea a adunat părţi importante din moaştele mai multor Sfinţi, care au fost aduse la mănăstire, ceea ce ne întăreşte credinţa că Sfinţii, cei ce sânt Prietenii lui Dumnezeu, ne vor ajuta şi în continuare să traversăm prin ani şi să continuăm această lucrare nobilă.

Tot astăzi, biserica cu hramurile „Bunavestire”şi „Sf.Cuv. Ioan Iacob Hozevitul” împlineşte 5 ani de la punerea pietrei de temelie.

În această dimineaţă, a fost oficiată Sf. Liturghie de către slujitorii Sf. Mănăstiri şi finalizându-se cu un TeDeum de  mulţumire lui Dumnezeu şi pentru toate darurile Sale cele bogate revărsate asupra robilor Săi în cei 11 ani.

11 ani de viaţă ai Mănăstirii Sireţi în imagini:

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010
 
loc. Sireţi, r. Străşeni
tel. 0-237-71705