Tundere în monahism la mănăstirea Sireţi

publicat pe 27 august 2007

La 15 august 2007 la mănăstirea Sireţi a avut loc tunderea în monahism a doi fraţi din obşte, alegânduse această zi în amintirea vrednicului de pomenire părintele nostru Mihail care la 15 august 2006 a primit îngerescul chip.

La privegherea din aceasta zi preacuviosul părinte stareţ arhimandrit Porfirie a săvarşit rânduiala tunderii în monahism a doi rasofori, care au primit numele Serafim în cinstea şi pomenirea Sfântului Serafim de Sarov şi Mihail în cinstea Sfântului Arhanghel Mihail şi pomenirea părintelui Mihail Cazacu.

După săvârşirea tunderii s-a săvarşit un trisaghion la mormântul Fericitului întru adormire părintelui nostru Mihail ieromonahul.

La 19 august 2007 monahul Mihail iar la 26 august monahul Serafim au fost hirotononiţi în treapta diaconiei.